Még egy BMW-ből is tűzijátékot lőttek menet közben az Üllői úton (VIDEÓ)
Különös szilveszter...
Egyik fő ígéretét sem váltotta be az önkormányzat vezetése az elmúlt egy évben, az Üllői és Nagykőrösi utat továbbra is kátyúk szabdalják, s úgy tűnik, ez így is marad az MSZP-ből a DK-ba átülő Szaniszló Sándorék regnálása alatt. Az energia a belső feszültségek palástolására vész el, közben a polgármester a főpolgármesterbe sem fél beleszállni.
„Hosszú ideje várat magára a három legfontosabb főút, az Üllői, a Nagykőrösi és a Gyömrői rendbetétele. (…) Nem várunk tovább, kikényszerítjük, ami a kerületieknek jár, plakátok helyett járható utakat, ezért dolgozunk” – jelentette ki Szaniszló Sándor – akkor még XVIII. kerületi polgármesterjelölt – 2019. október 11-én Ígéretek helyett utakat című kampányvideójában. Szaniszló aztán polgármester lett, ám a lengéscsillapítókat nem kímélő Üllői, Nagykőrösi és Gyömrői út állapota azóta is tovább romlik. Azt, hogy egy év regnálást követően még nem sikerült kivitelezni a harcosan beígért projekteket, még magyarázható lenne az idő rövidségével, csakhogy sajnos nagyon nem úgy tűnik, hogy Szaniszló tényleg rendbe teszi a szóban forgó szakaszokat. „Már most látszik, hogy a
Nagykőrösire nem ad pénzt Karácsony,
az Üllői út felújítására ígért nagyságrendileg egymilliárd forintból pedig lehetetlenség a Szarvascsárda tértől Vecsésig felújítani az útszakaszt. Meglepődnék, ha ebből az összegből a Béke térig eljutnának” – mondja lapunknak Lévai István Zoltán önkormányzati képviselő.
A Nagykőrösi út felújítása kapcsán Lévai István Zoltán rámutat, „nyilván Szaniszló látja már, hogy a Karácsony vezette főváros nem fogja finanszírozni a beruházást, nem hiába fordult Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszterhez, hogy a fővárosi főútvonalak fejlesztésére a kormány által elkülönített ötmilliárdos forrásból juttasson a kerületnek”. Amennyiben ez a terv nem valósul meg, Lévai szerint a szokásos kommunikáció lép életbe, ami Karácsony Gergely főpolgármesterét is jellemzi. Vagyis ha valamit nem tudnak saját hatáskörben megoldani, azt a kormányra fogják: „vagy nem ad pénzt a kormány, vagy ellehetetlenít”.
Lévai szerint a balodal nagyon keveset tett a kerületért, viszont nagyon erős az új városvezetés kommunikációja, mint fogalmaz, „Facebook-kormányzás” és „látványpolitizálás” folyik a 18. kerületben.
„Új projektek alig indulnak, terveket is alig látunk,
az általunk elindított projektek is lassan haladnak, nincs nyoma, hogy csak a járvány végét várnák a fejlesztések beindulásával” – szögezi le.
Szivárványkoalíció szivárványvezetéssel és belső harcokkal
Információink szerint nemcsak a projektekkel nem haladnak, hanem a hivatal sem úgy működik, ahogy kellene. „Elképesztő belső feszültségek, rossz hangulat jellemzi a közös munkát, több önkormányzati dolgozó – olyanok is, akiket az új városvezetés vett fel – is felmondott már” – mondja Lévai. Szerinte rengeteg energiája megy el a szivárványkoalíciós kerületvezetésnek arra, hogy ezek a konfliktusok kifelé ne látszódjanak. Mint mondja, van is mit palástolni, folyamatosak a belső viszályok, konfliktusok „alpolgármester és alpolgármester között, polgármester és a különböző párt által delegált alpolgármesterek között”.
Szerinte nem is csoda, hogy állandóak a belső harcok, mint mondja, a kerület összes vezetője szinte két-három pártban volt már. Szaniszló polgármester a Fideszben kezdte, majd átigazolt először az MSZP-be, aztán az önkormányzati választást követően, egészen váratlanul DK-ba. Somody László alpolgármester az LMP-ben indult, majd átment a Párbeszédbe, jelenleg a Momentum színeiben alpolgármester. Ferencz István alpolgármester még az SZDSZ-ben indított, 2010-ben civil jelöltként működött, jelenleg a DK-ban van. Petrovai László alpolgármester is az LMP-ből igazolt a Párbeszédhez. „Egyedül Kőrös Péter alpolgármester maradt hű eredeti pártjához, az MSZP-hez” – mondja Lévai.
„Hogy és meddig tud egy százezres kerület állandó belső vitákkal működni?”
– teszi fel a kérdést Lévai.
A képviselő sérelmezi, hogy a Fidesz-KDNP képviselőit eközben teljesen kiszorították az önkormányzat döntéshozatali, valamint ellenőrzési testületeiből, mint mondja, csak a törvényi minimum szerint lehetnek jelen egy-egy bizottságokban. „Nyolc képviselőnk van, mindenki egyetlen bizottságban, és ennyi” – nyomatékosít. A Fidesz-KDNP nem delegálhatott szakértőket az önkormányzati bizottságokba és az önkormányzati tulajdonban lévő gazdasági társaságok felügyelő bizottságaiba, valamint a Városgazda XVIII. Nonprofit Zrt. igazgatóságába sem, ez 1990. óta példa nélküli a XVIII. kerületben.
Mint mondja, nonszensz, hogy a törvény megengedi, hogy egy település másik településrészén részönkormányzatot hozzanak létre, az pedig felháborító, hogy ebben a hét fős Pestszentimrei Városrészi Önkormányzatban a lőrinciek vannak többségben az imreiek ellenében. Szerinte ez a józan ész mellett valójában szembemegy a jogalkotói szándékkal is.
Nem valósul meg a dél-pesti bicikliút
Nemcsak kicsi, de – miután Karácsony elkaszálta – nulla az esély arra, hogy a kerületből ingázók a dél-pesti kerékpárúton közelítsék meg a belvárost vagy a Duna partot. A projekt egyébként nyolcvan százalékban európai uniós forrásból valósult volna meg, ezt az összeget a 2021-ig tartó uniós költségvetési időszakban vehette volna igénybe a főváros. A Magyar Hírlap információi szerint a kerékpárút megvalósításhoz szükséges fennmaradó részhez pedig még a kormányzat, az érintett kerületek is biztosítottak volna forrást.
Ám „hiába költött az előkészítésre több mint százmillió forintot a csepeli, a soroksári és a pestszentlőrinc–pestszentimrei önkormányzat, hiába készültek el az útvonaltervek, a hatástanulmányok, az elgondolás anyagai az archívumba kerültek” – írja a Magyar Hírlap. Karácsony azzal indokolja a kerékpárút napirendről levételét, hogy a megdráguló projekt nem fért volna bele a költségkeretbe, és az előző vezetés nem is haladt érdemben a beruházással.
Szaniszló Sándor egyébként nem nagy barátja a biciklisávoknak: október 18-án közösségi oldalán még Karácsony Gergely főpolgármesterbe is beleszállt, amikor is a Publicus Intézet kutatására hivatkozva közölte, a külső kerületekben élők vesztesei az „Üllői úton és Nagykörúton kialakított, gépjármű forgalmat jelentősen akadályozó” sávszűkítési döntésnek. Egyúttal rögzítette, tárgyalást kezdeményez a fővárossal „az aránytalan hátrány megszüntetése, vagy egy elfogadható mértékű, közlekedési kompenzációs csomag kidolgozása érdekében”, ehhez pedig kérte a kerületiek javaslatait. Lapunk szerette volna Szaniszlót erről és egyéb kerületi ügyekről is kérdezni, ám hivatala részéről
Elkaszált Béke téri második ütem
Várat magára a Béke téri csomópont fejlesztésének második üteme is. Elég nagy az esély rá, hogy nem valósul meg az sem, miután a főváros egy tollvonással lehúzta a támogatandó projektek listájáról. A projekt kapcsán Lévai István Zoltán lapunknak elmondja, több közbeszerzés eredménytelenül zárult, és hiába fővárosi projekt, „a baloldal hibalistájára is fel lehet írni, hogy ígéretei ellenére elengedte a Béke téri fejlesztést”.
Botrány az óvodaátszervezés körül
Lapunk számolt be először a kerület óvodaátalakítási botrányáról. Szaniszlóék a járvány első hullámának idején, a különleges jogrend örve alatt, érdemi társadalmi párbeszéd nélkül, pár hét alatt keresztülnyomták a kerület óvodahálózatának teljes átszervezését. Megfosztották az intézményeket szakmai és gazdasági önállóságuktól, ezeket egy vízfejként létrehozott igazgatóság alá vonva, amelynek csúcsvezetője egyébként a polgármester élettársának barátnője. Ennek kapcsán Lévai azt mondja, véleménye szerint sem volt jogszerű a folyamat, ám
Lévai attól tart, az idő múlása miatt nem járnának sikerrel, a bíróság szerinte arra hivatkozna, hogy az átszervezett rendszer visszaállítása nem szolgálná a szülők és gyerekek érdekét. A helyzetet nehezíti, hogy a szülők – tartva attól, hogy gyerekük inná meg a levét – nem mernek nyilatkozni, ahogy a munkájuk elvesztésétől félő óvónők sem.
Különös fordulat a Flór Ferenc utcában
A kerület másik szimbolikus ügye – amiről szintén a Mandiner számolt be elsőként – a Flór Ferenc utca körüli cirkusz. Mint ismert, a lakók akaratának ellenére szerette volna a XVIII. kerület DK-s vezetése keresztülnyomni a Flór Ferenc utca szilárd burkolattal ellátását. Miközben május végén még javában zajlott az utca lakóinak írásos nyilatkoztatása a beruházásról, a kormányhivatalban megindult az eljárás az építkezés előkészítésére. A lakók diktatórikus fenyegetésre panaszkodtak, sokan a magántulajdonukat féltették. Az ügy azonban nem várt fordulatot vett: az önkormányzat és a lakók között fél éve húzódó állóháború október 7-én lezárult, azt követően, hogy Szaniszló polgármester az utcába szervezett lakossági fórumon közölte, hogy meggyőződése, hogy „minden körülmények között első a lakótársaink véleménye”, ezért úgy döntött, eláll a fejlesztéstől.
Ez a nem várt zárás külön érdekes, főleg annak fényében, hogy a kijelentés előtt három nappal az önkormányzat – hogy meggyőzze a lakókat, hogy a térköves útra igenis szükségük van – fákat is megrongálva 29 óriásplakátot betonoztatott le. Lévai szerint nem egyértelmű, hogy miért hátrált meg a városvezetés, hiszen aligha azért, mert fél év után végre eljutott hozzájuk a lakók tiltakozása, amire a polgármester az utcafórumon hivatkozott. A nyomósabb ok szerinte más volt.
Időközben kiderült ugyanis az, hogy a pályázat nem felelt meg a kiírási feltételeknek. Egyrészt a földhivatali nyilvántartásokban a Flór Ferenc utca egy része nem földút, márpedig a támogatás csak földútra vehető igénybe. Másrészt pedig az utcában van olyan szakasz, ami a közforgalom számára nem nyitott. Márpedig csak olyan utcaszakasz szilárd burkolattal ellátására jár a támogatás, ami a közforgalom számára nyitott.